18. edycja pokonkursowej wystawy HANSEartWORKS w ramach 44. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy
Artyści: Blanka Byrwa (Gdańsk), Maja Góralczyk (Gdańsk), Ann Helling i Jessica Lundeberg (Visby), Matiass Jansons (Cesis), Johannes López Ayala (Neuss), Barbara Lorenz Höfer (Buxtehude), Elżbieta Polak (Kołobrzeg), Beate Steinmann (Uelzen).
Podczas 44. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1 zaprezentowana zostanie 18. edycja wystawy z cyklu „HANSEartWORKS” zatytułowana „Made in Hansa”. Prace prezentowane na wystawie powstały na potrzeby ekspozycji i wyłonione zostały w drodze dwuetapowego konkursu. Każde z miast i miasteczek tworzących związek nowej hanzy mogło zgłosić swojego kandydata lub kandydatkę. Następnie jury dokonało oceny nadesłanych prac i zakwalifikowało część z nich do prezentacji na wystawie.
Wiodącym tematem gdańskiej ekspozycji jest przestrzeń miast hanzeatyckich oraz namysł nad sposobami tworzenia narracji o niej. Co wyróżnia miasta tworzące współczesną Hanzę? Czym różni się współczesne Stowarzyszenie od historycznego związku? Co mogłoby stać się turystyczną pamiątką z miast hanzeatyckich?
Przestrzenie współczesnych miast, tych małych i dużych, nieustannie zmieniają się. Ich obraz z jednej strony definiować mogą: architektura, mieszkańcy, historia oraz tradycja, z drugiej zaś atrakcje i turystyczne pamiątki. Lokalne souveniry produkowane masowo często powielają powierzchowne spojrzenie nieprzystające do wewnętrznego (prawdziwego?) oblicza miasta.
W konkursie słowo pamiątka zdefiniowane zostało dość szeroko. Może nią być przedmiot, ale także zdjęcie czy osobiste doświadczenie, widok, obserwacja symbolicznie „zabrana” ze sobą z danego miejsca. Często przyjeżdżając gdzieś nie wiemy, że dany obszar jest siedliskiem np. unikatowego gatunku czy przestrzenią bytowania wyjątkowych roślin.
Czym chciałyby pochwalić się miasta Nowej Hanzy? Jaki wizerunek „sprzedać” nowo przybywającym? Czy pocztówka lub magnes mogą stać się częścią tworzenia nowej miejskiej opowieści? Czy można je wykorzystać, by zwrócić uwagę na dyskretną lokalność miejsca? To tylko niektóre z pytań adresowanych do artystek i artystów z miast hanzeatyckich.
W projekcie „Made in Hansa” chcieliśmy przyjrzeć się jak lokalne atrakcje wpływają na wizerunek miast, jak mogą pomóc w tworzeniu autentycznego obrazu miejsca oraz zaprosić artystów do wejścia w dialog z przestrzenią miast, jej atrakcjami, unikatami i gatunkami zamieszkującymi jego przestrzeń.
Wystawa czynna:
wtorek-piątek: 14.00-20.00
sobota-niedziela: 12.00-20.00
Bilet wstępu – 1,00 PLN
Wystawa trwa do 30 czerwca 2024
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku, ul. Jaskółcza 1