14 czerwca, 2024

Szczyt Burmistrzów – rozmowy o wyzwaniach dla miast

Ponad 50 burmistrzów i prezydentów miast uczestniczących w Zjeździe rozmawiało o wyzwaniach przyszłości dla lokalnych wspólnot.

Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów to nowa inicjatywa, która premierę miała podczas 44. Zjazdu Hanzy w Gdańsku. W piątek, 14 czerwca, ponad 50 burmistrzów i prezydentów miast uczestniczących w Zjeździe rozmawiało o wyzwaniach przyszłości dla lokalnych wspólnot.

 

Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów miał miejsce w piątek, 14 czerwca – w drugim dniu dorocznego Zjazdu Hanzy, którego 44. edycja odbywa się w Gdańsku. Na miejsce spotkania wybrano Muzeum II Wojny Światowej.

Włodarzy hanzeatyckich miast powitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, koncepcję pracy przedstawił zaś Jacek Bendykowski – prezes zarządu Fundacji Gdańskiej, który moderował całe przedsięwzięcie.

Uczestnikom zaproponowano metodę pracy z pewnością doskonale im znaną z konsultacji społecznych – dyskusję przy stolikach tematycznych. Przedstawiciele miast mieli swobodę wyboru interesującego ich zagadnienia, a były to:

 

· Rozwiązania mobilności miejskiej: transport publiczny i alternatywny

· Agenda klimatyczna: omówienie odpowiedzialności ekologicznej

· Dziedzictwo hanzeatyckie: łączenie dziedzictwa z aspiracjami młodzieży

· Nawigowanie zmianami demograficznymi

· Aktywizacja obywatelska: wzmacnianie społeczności i zaangażowanie europejskie

 

Po trwającej półtorej godziny dyskusji przy stolikach, uczestnicy szczytu zebrali się na spotkaniu plenarnym, by przedstawić wypracowane wnioski.

Okazało się, że zarówno miasta mniejsze – liczące zaledwie kilka tysięcy mieszkańców, jak i kilkusettysięczne organizmy miejskie mierzą się z takim samymi problemami i mają podobne możliwości odpowiadania na nie.

Wyniki pracy “stolika” poświęconego aktywizacji obywatelskiej przedstawiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz,

– Liczba osób aktywnych obywatelsko nie jest niestety tak wysoka, jak byśmy sobie tego wszyscy życzyli, czy to w Polsce, w Estonii, czy w innym kraju. Za najważniejsze kwestie uznaliśmy po pierwsze – budzenie poczucia odpowiedzialności mieszkańców za lokalną społeczność – wyliczała prezydent Gdańska. – Druga sprawa to edukacja obywatelska młodych ludzi, jako “inkubacja” późniejszej aktywności obywatelskiej. Mamy różne przykłady działań w tym kierunku z naszych miast, jak młodzieżowe rady miasta, dziecięcy burmistrzowie, lekcje w szkołach. Trzeci punkt to podejmowanie decyzji przez mieszkańców i branie odpowiedzialności za wybory, a działania do podjęcia to: budżet obywatelski, spotkania mieszkańców z władzami miasta, albo też – omówiona przez kolegów z Holandii metoda wyzwania, na którego rozwiązanie miasto ogłasza otwarty nabór wśród obywateli.

 

Ze wspólnej pracy włodarzy miast powstanie 10-punktowy manifest burmistrzów. Zostanie on przedstawiony (i prawdopodobnie) przyjęty i ogłoszony podczas Zgromadzenia Delegatów

Związku Hanzy, które tradycyjnie zbiera się w trakcie Zjazdu. Wydarzenie to będzie mieć miejsce w sobotę, 15 czerwca, w Kościele św. Jana.

 

autorka: Izabela Biała, www.gdansk.pl

Organizatorzy
44 Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy w Gdańsku
Projekt finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2024”.
Wysokość finansowania: 89 250 zł.

Fundacja Gdańska realizuje zadanie publiczne pt.: Organizacja 44 Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w Gdańsku. 44. Międzynarodowe Dni Hanzy w Gdańsku to platforma dla liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy chcą kształtować świat jutra, a także okazja do podtrzymywania tradycji, europejskiej integracji oraz nawiązywania kontaktów gospodarczych i kulturalnych między zrzeszonymi miastami. Zjazd miast Nowej Hanzy przyniesie wizję europejskiej współpracy i wspólnego dążenia do stworzenia lepszego, bardziej zrównoważonego jutra.