Podczas trwania zlotu, na Targu Węglowym odbędzie się Jarmark Hanzeatycki, gdzie odwiedzający będą mogli zanurzyć się w różnorodności kulturowej Europy. Miasta uczestniczące w jarmarku zaprezentują swoje regionalne tradycje, obrzędy oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Polskim akcentem będzie specjalna edycja targów mody, designu i młodej sztuki, czyli “Bakalie x Hanza”, które zaprezentują świetne pomorskie marki i projektantów.
– Jednym z celów Fundacji Gdańskiej jest popieranie wszechstronnej działalności społecznej, informacyjnej, kulturalnej, naukowej i gospodarczej na rzecz rozwoju demokracji lokalnej oraz zbliżenia społeczności lokalnych państw Europy, w szczególności regionu Morza Bałtyckiego i miast hanzeatyckich. Dlatego z radością przyjęliśmy powierzoną przez Panią Prezydent misję koordynacji tegorocznego Zjazdu Hanzy. Ten zjazd jest otwarty dla mieszkańców – mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej. – Bardzo nam zależy na tym, aby mieszkańcy się pojawili na Jarmarku Hanzeatyckim, który będzie na Targu Węglowym. Tam będzie można zapoznać się z dziedzictwem kulturowym, ale również kulinarnym członków Hanzy. Na scenie muzycznej będzie można zobaczyć zespoły z hanzeatyckich miast. Będziemy też promować muzykę, bo przypomnę, że Gdańsk był najważniejszym muzycznie miastem w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie, szczególnie w okresie baroku, czyli w XVII i XVIII w.
Jednym z głównych punktów programu Jarmarku Hanzeatyckiego będzie scena muzyczna, na której wystąpią zespoły muzyczne z miast członkowskich. Koncerty i występy artystyczne nadadzą jarmarkowi wyjątkowy klimat, umożliwiając odwiedzającym pełne zaangażowanie w festiwalowe rytmy i dźwięki. Dodatkowo, przy napisie “Gdańsk” na Ołowiance przez hanzeatycki weekend odbywać się będą koncerty szantowe.
W sobotę, 15 czerwca o godz. 17.00 w kościele Św. Trójcy odbędzie się koncert organowy – Gdańsk Kingdom of Music Sacrum et profanum, przedstawiający fragment materialnego i niematerialnego dziedzictwa Pomorza – ciągle jeszcze nie w pełni poznany świat muzyki organowej dawnego Gdańska. Na wielkich organach zagra prof. Andrzej Szadejko, a towarzyszyć mu będzie Goldberg Baroque Ensemble.
Przez cały czas trwania wydarzenia, Targi Hanzeatyckie na Targu Węglowym umożliwią odwiedzającym zanurzenie się w różnorodność kulturową Europy. Uczestniczące miasta będą prezentować swoje regionalne tradycje, rytuały oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Specjalna edycja targów „Bakalie x Hanza” wyróżni doskonałe pomorskie marki i projektantów.
Atrakcją Jarmarku Hanzeatyckiego będzie scena muzyczna, na której wystąpią zespoły muzyczne z miast członkowskich. Koncerty i występy artystyczne stworzą wyjątkową atmosferę, pozwalając uczestnikom w pełni zaangażować się w rytmy i dźwięki festiwalu.
Aby wziąć udział w zabawie wystarczy posiadać smartfona i pobrać bezpłatną aplikację „Questy Visit Gdansk” (dostępna na Android i IOS). Następnie wybieramy zakładkę o tytule „Hanza” i zaczynamy. Przejście gry zajmie około 1,5 godziny, jako że wszystkie punkty, które trzeba odwiedzić na trasie znajdują się w Głównym Mieście. Po drodze sporo ciekawych informacji oraz nietypowych wyzwań (można korzystać z podpowiedzi)! Cel jest prosty – zebranie jak największej ilości punktów. Możemy podnieść stopień trudności poprzez skompletowanie questu w jak najkrótszym czasie. Spróbujcie swoich sił i odkryjcie rolę Gdańska w Hanzie!
Odwiedzający będą mogli również wziąć udział w grze terenowej „DyleMat”, która poprowadzi ich przez Stare Miasto, prezentując historyczne wydarzenia i życie dawnych mieszkańców w konwencji fantasy-thriller. Gra będzie dostępna po zeskanowaniu kodu QR na tablicy ogłoszeń w Ratuszu Staromiejskim.
Na Hanzie będzie można zagrać także w wyjątkową grę Hansa Guilds. To gra rywalizacyjna, w której uczestnicy wcielają się w kupców prowadzących domy kupieckie na obszarze Ligi Hanzeatyckiej w XV wieku. Podczas rozgrywki zarządzają wozem i statkiem, dostarczają zamówione towary do określonych miast, stawiają kantory, a także wykupują licencje, aby rozwijać swoją działalność handlową. Na ich decyzje wpływają wydarzenia historyczne, które rozgrywały się w tamtym okresie.
Jarmak Hanzeatycki będzie otwarty 14-15 czerwca w godzinach 10:00-18:00 i 16 czerwca w godzinach 10:00-16:00. Bakalie x Hanza w sobotę i niedzielę (15-16 czerwca) w godzinach Jarmarku.
Szczyt Burmistrzów
Jednym z kluczowych wydarzeń podczas Zjazdu Hanzy w Gdańsku będzie Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów, który stanie się forum wymiany opinii i dyskusji na temat głównych wyzwań, problemów i możliwości stojących przed społecznościami lokalnymi. Skierowany do zarządców miast hanzeatyckich, w tym burmistrzów i liderów miast, szczyt skupi się na wizji przyszłości i opracowaniu konkretnych rekomendacji.
– Moje zaproszenie przyjęło kilkudziesięciu burmistrzów, którzy będą obradować w piątek, 14 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej – mowiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Podczas spotkania w kilku grupach tematycznych pokażemy, że Hanza to nie tylko historia, ale także próba znalezienia odpowiedzi na wyzwania współczesności. Panele będą dotyczyły takich zagadnień jak transport publiczny i alternatywny, mobilność miejska, agenda klimatyczna, ekologia, dziedzictwo hanzeatyckie, zmianany kulturowe oraz– co jest mi bardzo bliskie – aktywizacji obywatelskiej.
Szczyt zakończy się sesją plenarną, która stworzy 10-punktowy manifest burmistrzów.