14 czerwca, 2024

Ceremonia Otwarcia pod Fontanną Neptuna

"Więź ważniejsza niż kiedykolwiek" - podkreślił Jan Lindenau, przewodniczący Związku Hanzy

– Gdańsk to miasto, które przeszło długą drogę od hanzeatyckiego portu do symbolu walki o wolność. Pokazuje, jak kulturowe i historyczne dziedzictwo może inspirować do tworzenia lepszej przyszłości – powiedział Jan Lindenau, burmistrz Lubeki i przewodniczący Związku Hanzy. – Dziedzictwo kulturowe miast hanzeatyckich to nie tylko pozostałość przeszłości, ale także siła napędowa przyszłości, która zarówno respektuje dziedzictwo, jak i jest nastawiona na innowacje, dlatego motto tegorocznego Zjazdu (Zmiana zaczyna się tutaj – red.) nie mogło być trafniej dobrane.

Jan Lindenau dodał również m. in., że więź łącząca miasta Nowej Hanzy jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek: – Nie wolno nam zapomnieć, że niedaleko stąd, na Ukrainie, szaleje wojna. Mimo międzynarodowego wysiłku, pokój jest wciąż daleko. Tym ważniejsze jest, byśmy przypomnieli sobie nasze wspólne wartości. Spotkaliśmy się tu, by wyraźnie stanąć przeciwko wojnie i za demokratyczną i pokojową Europą (po tych słowach burmistrza Lubeki rozległy się gromkie oklaski).

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że ostatni Zjazd Hanzy odbywał się w 1997 roku, kiedy obchodzono tysiąclecie Gdańska: –  Nasze miasto było wtedy inne, Polska nie należała do Unii Europejskiej ani do NATO, nie było wielu inwestycji, a międzynarodowe głosy nie rozbrzmiewały na co dzień na ulicach tak, jak dziś. A dziś z całą mocą możemy powiedzieć, że witamy Was w mieście wolności, solidarności i równości.

Prezydent również nawiązała do hasła towarzyszącego 44. Zjazdowi w Gdańsku: – Można je odnosić do przeszłości, tak jak mówił burmistrz Lindenau, ale z powodu wielu spraw dziejących się teraz na świecie musimy je rozumieć także jako zadanie dla każdej i każdego z nas. Dlatego między innymi, jutro odbędzie się w Gdańsku szczyt burmistrzów – po raz pierwszy w historii nowożytnej Hanzy, gdzie będziemy rozmawiać na temat ważnych wyzwań przyszłości – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. – Czasem myślimy o Hanzie jako o prekursorze Unii Europejskiej, bo Hanza to szansa na poznanie przedstawicieli innych krajów, innych miast. Dlatego – poznawajcie inne hanzeatyckie miasta i ich kulturę, spędźcie dobry czas w Gdańsku.

Kończąc prezydent zaprosiła zebranych do odwiedzania Jarmarku Hanzeatyckiego i Bakalii, i przypomniała, że kolejny Zjazd Hanzy odbędzie się w szwedzkim Visby, któremu Gdańsk symbolicznie przekaże organizację wydarzenia w niedzielę, podczas zamknięcia rozpoczętego właśnie Zjazdu.

Wieczór na Długim Targu zakończył występ jazzowy Wojtek Mazolewski Quintet.

Organizatorzy
44 Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy w Gdańsku
Projekt finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2024”.
Wysokość finansowania: 89 250 zł.

Fundacja Gdańska realizuje zadanie publiczne pt.: Organizacja 44 Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w Gdańsku. 44. Międzynarodowe Dni Hanzy w Gdańsku to platforma dla liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy chcą kształtować świat jutra, a także okazja do podtrzymywania tradycji, europejskiej integracji oraz nawiązywania kontaktów gospodarczych i kulturalnych między zrzeszonymi miastami. Zjazd miast Nowej Hanzy przyniesie wizję europejskiej współpracy i wspólnego dążenia do stworzenia lepszego, bardziej zrównoważonego jutra.