Serce Nowej Hanzy zabiło w naszym mieście. Przedstawiciele 87 miast członkowskich w barwnej paradzie przeszli Drogą Królewską, co zainaugurowało 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku. Od piątku będzie można zapoznawać się z dziedzictwem naszych gości na Hanzeatyckim Jarmarku. Ruszył już także bogaty program wydarzeń towarzyszących.
Kolorowy korowód wyruszył w czwartkowy wieczór spod Teatru Szekspirowskiego. Na jego czele szli żołnierze Garnizonu Gdańsk, a tuż za nimi kroczyły dwie z ośmiu Gdańskich Alegorii – Wolność i Sława oraz Neptun. Tempo paradzie ubarwionej przez piratów, nimfy wodne, syreny i koniki morskie nadawali gdańscy werbliści. Nie zabrakło także postaci znanych z ulic dawnego hanzeatyckiego Gdańska – bogatych mieszczan, straganiarki, kupców i rzemieślników. Za artystyczną oprawę spektaklu odpowiadał Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Tuż za nimi podążali delegacje z 87 miast. Była to okazja do prezentacji regionalnych strojów, flag swoich miast czy nawet tradycji muzycznych. Paradę zamykała delegacja z Gdańska, a w niej m.in.; prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, miejscy radni odświętnie ubrani w tradycyjne togi i Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej. Pochód rozciągający się od Złotej Bramy aż do Długiego Targu zakończył się pod Dworem Artusa.
Zgromadzonych gości powitał Jan Lindenau przewodniczący Międzynarodowego Związku Miast Nowej Hanzy, burmistrz Lubeki.
– Jako miasto, które przeszło długą drogę od hanzeatyckiego portu do symbolu walki o wolność, Gdańsk jest miejscem, które pokazuje, jak dziedzictwo kulturowe i historyczne może inspirować tworzenie lepszej przyszłości. Dziedzictwo kulturowe miast hanzeatyckich nie jest jedynie reliktem przeszłości, lecz także siłą napędową przyszłości. Pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego jest kluczem do tworzenia przyszłości, która szanuje tradycję, a jednocześnie jest otwarta na innowacje. Dlatego motto zostało wybrane tak trafnie. Pod hasłem „Zmiana zaczyna się tutaj” miasto nad ujściem Wisły prezentuje się jako nowoczesna metropolia, która jest dumna ze swojego dziedzictwa kulturowego. W żadnym innym polskim mieście historia i przyszłość nie są tak blisko siebie jak w Gdańsku. Planowany program pozwoli delegatom i odwiedzającym nie tylko doświadczyć historii miasta od czasów Hanzy po dziś dzień, ale również skupić się na tematach innowacji i zrównoważonego rozwoju – mówił Jan Lindenau. – W tych dniach, kiedy świętujemy Dni Hanzy, nie możemy zapomnieć, że niedaleko stąd, na Ukrainie, trwa wojna, która zagraża fundamentom naszych europejskich wartości. Ostatnie wydarzenia pokazują, że mimo międzynarodowych wysiłków pokój jest nadal daleki. W czasach, gdy cienie wojny przyćmiewają nasze wiadomości i myśli, tym bardziej ważne jest, abyśmy pamiętali o naszych wspólnych wartościach. Spotykamy się tutaj, aby dać silny sygnał – przeciwko wojnie i na rzecz demokratycznej, partnerskiej, pokojowej i otwartej Europy. Nadszedł czas, aby wyciągnąć wnioski z naszej przeszłości i wspólnie pracować na przyszłość, w której konflikty są rozwiązywane poprzez dialog i wzajemny szacunek. Niech duch Hanzy – duch współpracy, handlu i pokoju – nadal nas prowadzi i inspiruje.
Delegatów, mieszkańców i turystów zgromadzonych na Długim Targu powitała także Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
– Ostatni zjazd nowożytnej Hanzy odbywał się w Gdańsku w 1997 roku, kiedy obchodziliśmy 1000-lecie naszego miasta. Gdańsk był wtedy inny. Nie byliśmy członkami Unii Europejskiej, nie byliśmy członkami NATO, nie było wielu inwestycji, ale też na naszych ulicach nie pobrzmiewało tak wiele różnorodnych języków. Dzisiaj z całą mocą możemy powiedzieć, że witamy was w mieście solidarności, wolności i równości – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Tegoroczne hasło zjazdu brzmi: Zmiana zaczyna się tutaj. Można to odnosić do historii, ale także z wielu powodów, które widzimy dzisiaj w Europie i na świecie, musimy tę zmiany rozumieć także jako zadanie dla każdej i każdego z nas. Każdy z nas, i tak rozumiemy w Gdańsku i wolność i solidarność, może wziąć sprawy w swoje ręce. Jutro po raz pierwszy w historii Hanzy odbędzie się Szczyt Burmistrzów. Cieszę się, że tak wiele osób przyjęło moje zaproszenie. Będziemy tam rozmawiać na temat ważnych wyzwań przyszłości. Hanza to także szansa na poznanie przedstawicieli innych krajów, innych miast. Zachęcam do poznawania nowych osób i kultur. Zachęcam do korzystania z bogatego programu obchodów Zjazdu Hanzy w Gdańsku.
Wieczór na Długim Targu zakończył koncert jazzowy w wykonaniu zespołu Wojtek Mazolewski Quintet.
Parada i koncert na Długim Targu to dopiero początek atrakcji związanych ze Zjazdem Nowej Hanzy w Gdańsku. W programie znalazły się także: Jarmark Hanzeatycki, Bakalie oraz wiele wystaw i koncertów. Obędzie się także Szczyt Burmistrzów, Forum Gospodarcze i spotkanie przedstawicieli środowisk kultury. Wydarzenie jest platformą dla liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy chcą kształtować świat jutra. Na to wydarzenie zaproszeni są zarówno goście odwiedzający Gdańsk, jak i jego mieszkańcy.
14 czerwca 2024 (piątek)
15 czerwca 2024 (sobota)
16 czerwca 2024 (niedziela)